Méregtelenítés garanciával Természetes méregtelenítés Nem génmanipulált Svájci minőség

Baktérie kyseliny mliečnej – probiotiká – ako pomáhajú

Baktérie kyseliny mliečnejOrganizmus dospelého človeka sa snaží žiť v symbióze s viac ako 400 baktériami črevnej mikroflóry. Tak je to v prípade každého človeka, avšak črevná mikroflóra každého jedinca je charakteristická, zloženie a jej činnosť sú rýdzo individuálne.

Žalúdok v podstate baktérie neobsahuje, a tenké črevo ich obsahuje len malé množstvo. Avšak hrubé črevo je nimi doslova „nabité“ (50% hmotnosti stolice tvoria baktérie).

Zloženie črevnej mikroflóry z fyziologického hľadiska je v rovnováhe. Rovnováha sa však môže narušiť medzi iným v dôsledku nasledovných faktorov:

- rôzne infekčné a neinfekčné ochorenia,

- metabolická porucha,

- opakované stresové situácie,

- zlé stravovacie návyky,

- častá liečba antibiotikami.

V zdravom organizme tvoria baktérie žijúce v tráviacom trakte dynamicky fungujúcu komunitu. Rozhodujúcu úlohu pritom majú „prospešné“ baktérie, a z nich v prvom rade baktérie kyseliny mliečnej (probiotiká). Tieto baktérie dostali svoje pomenovanie na základe toho, že z mliečneho cukru a z rôznych iných cukrov vytvárajú kyselinu mliečnu a rôzne organické kyseliny. Probiotiká majú priaznivé účinky na organizmus, v dôsledku čoho sa baktérie, spôsobujúce choroby a hnilobné procesy, zlikvidujú. Tvorba kyseliny mliečnej znižuje hodnotu PH v čreve, čo je nepriaznivé pre baktérie spôsobujúce hnilobný proces.

Probiotiká ďalej produkujú vitamín K a taktiež rozkladajú žlčové kyseliny. Probiotiká takto zabraňujú premene žlčovej kyseliny na také fekálne žlčové kyseliny, ktoré by mohli zohrávať úlohu pri vzniku nádorov v hrubom čreve. Probiotiká majú aj schopnosť produkovať bakteriocíny pre potreby organizmu. Bakteriocíny sú antibakteriálne peptidy, alebo proteíny, ktoré zabraňujú premnoženiu baktérií, ktoré spôsobujú ochorenia a hnilobný proces.

Probiotiká patria do skupiny mikroorganizmov, ktoré udržiavajú mikrobiálnu rovnováhu v ľudskom tele, a preto ich nazývame priateľskými, alebo prospešnými baktériami. Probiotiká sa nachádzajú nielen po celej dĺžke črevnej mikroflóry, ale napríklad aj v pošve. Probiotiká zastávajú hlavnú úlohu pri uchovaní ľudského zdravia. V črevách sa nachádzajúce probiotikum bezprostredne chráni sliznicu čriev voči patogénnym baktériám, takže ich prítomnosť a taktiež ich metabolická aktivita znamená prvú líniu obrany sliznice v organizme.

Zloženie mikroflóry sa mení

Množstvo štúdií dokázalo, že výživa a vek sú hlavnými faktormi, ktoré ovplyvňujú zloženie črevnej mikroflóry. Strava chudobná na vlákniny, pribúdajúci vek, to všetko prispieva k tomu, že počet prospešných baktérií - probiotík - sa znižuje, alebo probiotiká úplne vymiznú.

Množstvo patogénnych enterokokov, enterobaktérií a klostrídií sa naopak zvyšuje. Tento proces môže viesť k nahrodameniu toxických látok, k rakovine a k dysfunkcii pečene.

Nárast počtu „prospešných” baktérií, čiže probiotík, môžeme cielene podporovať pomocou prebiotík. Prebiotiká sú také nestráviteľné časti potravín, ktoré selektívne stimulujú bifidobaktérie a laktobaktérie, čiže „prospešné” baktérie, tzv. probiotiká v hrubom čreve sa rozmnožia a majú tak priaznivý vplyv na organizmus.

Tak ako v potravinách sa nachádzajúce vlákniny, ani prebiotiká nie sú stráviteľné, ale ich fyziologická úloha sa často od úlohy vlákniny líši.

Niektoré prebiotiká totiž s mimoriadnou účinnosťou dokážu napomáhať nárast počtu „prospešných” baktérií, tzv. probiotík, a zároveň prispievajú k zníženiu počtu patogénnych baktérií v črevnej mikroflóre. Patogénne baktérie totiž využívajú prebiotiká len v malej miere, resp. ich pri svojom množení nevyužívajú vôbec.

V každom doteraz dostupnom prebiotickom prípravku sa nachádza sacharid (oligo- alebo polysacharid). V desiatich humánnych štúdiách bolo popísané, že najlepší efekt mali frukto-oligosacharidy (FOS), ktoré majú za následok (v prípade príjmu 1 – 20 g FOS denne) desaťnásobný nárast počtu bifidobaktérií.

Probiotiká majú pri ochrane zdravia tráviaceho traktu rozhodujúcu úlohu. Swiss Probiotix kapsuly, ktoré odolávajú žalúdočným kyselinám, popri 8 rôznych druhoch „prospešných“ baktérií obsahujú aj prebiotiká FOS, čím jedinečne doplňujú výživu. Užívanie NaturalSwiss Probiotix sa odporúča zároveň s akýmkoľvek vnútorne čistiacim programom.

Zdroj:
Internetová stránka Dr Natura Supergreens súhlasila s použitím obsahu stránky.

Swiss Probiotix®

Swiss Probiotix® - Probiotikum prémiovej kvality

Swiss Probiotix ® je vysoko účinný, lyofilizovaný, profesionálne vyvinutý probiotický doplnok, rozpustný v črevách, vo vegetariánskych kapsliach. Obsahuje 10 účinných druhov baktérií s minimálne 4 miliardami buniek v kapsule. Vďaka svojmu zloženiu zabezpečuje rovnovážnu zmes dôležitých druhov črevných baktérií. Vhodné aj pre vegetariánov. Zdravá flóra hrubého čreva poskytuje základ silnému imunitnému systému, zdraviu a dlhému životu. Probiotiká sú prospešné baktérie, ktoré chránia črevný systém človeka.