Méregtelenítés garanciával Természetes méregtelenítés Nem génmanipulált Svájci minőség

Celiakia – najrozšírenejšie ochorenie tráviaceho systému

CeliakiaCeliakia je geneticky podmienené vrodené autoimunitné ochorenie.To znamená, že človek sa s celiakiou už narodí a nedá sa vyliečiť. Celiakia je celoživotná choroba a jediným možným spôsobom jej liečby je bezlepková diéta. Celiakia nevzniká hneď po narodení. Celiakia sa začína najčastejšie koncom prvého roka života (po zavedení múčnych jedál do stravy) alebo v druhom a treťom roku života. V súčasnosti sa začiatok tohto ochorenia presúva do vyššieho veku. Je len otázkou času, kedy sa celiakia prejaví. Predpokladá sa, že na prepuknutí ochorenia sa zúčastňujú okrem nevhodnej stravy aj spúšťacie mechanizmy, ako stres, tehotnosť, trauma, operácia, vírusová infekcia. Celiakia postihuje jedného zo 140 až 300 ľudí. Tak sa celiakia stáva jedným z najrozšírenejších ochorení tráviaceho systému s rôznorodým a širokým spektrom klinických príznakov. U postihnutého jedinca dosahuje vrchol okolo 1. - 2. roku, 30. roku, či 60. roku života.

Následky neznášanlivosti lepku

Celiakia (gluténová enteropatia) je poškodenie sliznice tenkého čreva. Zapríčiňuje ju neznášanlivosť bielkoviny gluténu, nazývanej aj lepok. Glutén je zásobný proteín nachádzajúci sa v pšenici a ostatných cereáliách, ako sú raž, jačmeň a ovos. Z gluténu sa dá alkoholom extrahovať časť bielkoviny nazývanej gliadín, ktorý sa pokladá za najškodlivejšiu bielkovinu pri vzniku celiakie.

Povrch zdravého, normálneho tenkého čreva je zvrásnený a jeho plochu až 5-násobne zväčšujú drobné výrastky, tzv. klky a mikroklky. Práve týmito výrastkami sa zo stravy do krvného obehu vstrebávajú základné živiny.

Následkom zdedenej porušenej genetickej informácie u celiatikov zlyhávajú kontrolné mechanizmy a nastáva chrlenie protilátok imunitným systémom, aj proti vlastným antigénom - čo je základ každého autoimunitného ochorenia. Obzvlášť bombarduje protilátkami transglutaminázu, enzým štiepiaci lepok. Následkom toho postihnutý jedinec nie je schopný zužitkovať lepok, ktorý sa stáva pre jeho telo toxickým. Okrem toho sa v tenkom čreve začnú produkovať látky, ktoré vyvolávajú zápal sliznice tenkého čreva. Následkom toho dochádza k vyhladeniu sliznice tenkého čreva. Tým sa zmenšuje plocha na vstrebávanie živín, ktoré nevyužité odchádzajú stolicou, a tak telo sústavne trpí na ich nedostatok.

Pomôže bezlepková diéta?

Celiakia sa spočiatku prejavuje ako súbor oslabujúcich symptómov, avšak vhodnou bezlepkovou diétou sa postihnutý môže úplne zotaviť. Podmienkou je ale celoživotné prísne dodržiavanie tejto diéty, ktorá umožňuje život bez ťažkostí a predchádza vzniku komplikácií. Sliznica čreva sa regeneruje a choroba je v tomto prípade reverzibilná.

Ak sa ochorenie nazvané celiakia nelieči (prísnou diétou) alebo je nespoznané, vznikajú mnohé komplikácie, ktoré spôsobuje aj nedostatočné vstrebávanie živín, ako sú postihnutie nervového systému, kostí, pankreasu, pečene, štítnej žľazy a iné vážne ochorenia (epilepsia, diabetes mellitus, ochorenia a poruchy pečene, poruchy imunity). V konečnom dôsledku, ak sa celiakia dlhodobo nelieči, telo sa natoľko vyčerpá, oslabne, postupne mu vypovedajú služby ďalšie a ďalšie orgány, až môže nastať predčasné celkové zlyhanie organizmu.

Príznaky celiakie

Prenasledujú vás tráviace ťažkosti, nedá vám pokojne spávať nevysvetliteľný pokles hmotnosti a zubár vám pri každej návšteve objaví nový kaz? Aj takéto príznaky môžete mať, ak sa váš tráviaci trakt rozhodne štrajkovať a s potravinami obsahujúcimi lepok začne zvádzať krutý boj. V takom prípade je vaša diagnóza jasná – celiakia, a treba čo najskôr ísť k lekárovi. Človek s celiakiou chudne, má hnačky, nedostatok dôležitých látok v organizme (mnohé sa dajú vyšetriť z krvi). Miera subjektívnych ťažkostí a odchýlok v laboratórnych vyšetreniach závisí od veľkosti a stupňa vyhladenia sliznice. Ak je mierne, ťažkosti sú nevýrazné, a naopak, pri úplnom vyhladení sa príznaky prejavujú naplno. Pri celiakii môžete mať niektoré z nasledovných typických príznakov:

 • hnačka, ale aj zápcha,

 • tuková mastná stolica,

 • chudnutie,

 • chudokrvnosť (anémia),

 • rednutie kostí (osteoporóza),

 • zvýšená kazivosť zubov,
  slabosť.

Deti a celiakia

Okrem týchto typických prejavov sa často stretávame u detí s netypickými formami celiakie, a to najmä u dojčiat, detí predškolského a školského veku. Deti s týmto atypicky prebiehajúcim ochorením mávajú poruchy rastu a často im chýbajú typické prejavy choroby, ako napr. častá stolica, dokonca naopak môžu trpieť zápchou.

 • U dojčiat prevládajú príznaky zo zažívacieho traktu - vracanie a hnačkovitá stolica. Vzdutie brucha nemusí byť nápadné.

 • Vo veku 7-24 mesiacov sú typickými prejavmi neprospievanie, naduté brucho, chronická hnačka (vyskytuje sa u 82 % detí), objemná zapáchajúca stolica 1 až 3-krát denne, vracanie (30 %), nechutenstvo (50 %) a psychické zmeny. Stolica má okrovo – žltú farbu a môže byť spenená. Niekedy (pri infekciách, diétnych chybách a v nehygienickom prostredí) býva kríza s náhlym vznikom silných hnačiek, dehydratáciou až šokom. Naopak môže celkom chýbať objemná stolica a v popredí ťažkostí je zápcha sprevádzaná celkovou slabosťou. Jediným príznakom však môže byť niekedy iba zväčšené brucho.

 • U školských detí ubúdajú črevné príznaky, ktoré môžu aj celkom chýbať, a tak môže ochorenie ľahko unikať pozornosti. V tomto prípade podozrenie na celiakiu je predovšetkým malý rast (asi 10 % detí s malým rastom má celiakiu). Preto u každého dieťaťa s malým rastom by sa mali neodkladne vyšetriť protilátky aspoň proti gliadínu. Niekedy jediným príznakom celiakie môže byť chudokrvnosť (anémia) odolná na liečbu železom alebo krivica (rachitída).

Ako zistíme, že skutočne máme celiakiu?

Celiakia sa v minulosti považovala za pomerne zriedkavé ochorenie prejavujúce sa najmä u detí. S príchodom nových diagnostických možností (hlavne vyšetrovanie hladiny špecifických protilátok z krvi) je však výskyt ochorenia v našich zemepisných šírkach asi desaťnásobne vyšší. Diagnóza sa stanovuje na základe imunologického vyšetrenia, ktoré preukáže protilátky proti lepku v krvi. U ľudí s pozitívnym výsledkom imunologických testov lekár predpíše biopsiu tenkého čreva (histologické vyšetrenie odobratej vzorky), ktorou je možné potvrdiť diagnózu. Často je však nutná opakovaná biopsia aj s časovým odstupom po diéte alebo pri nezlepšovaní ochorenia. K diagnóze je často treba urobiť aj špeciálne rtg vyšetrenia. Diagnózu môže niekedy definitívne potvrdiť až zistenie zlepšenia alebo ústupu príznakov ochorenia (aj pomocou biopsie) po prísnej diéte. Dôležité je pritom vylúčiť aj iné ochorenia, ktoré spôsobujú malabsorbciu (poruchu vstrebávania živín v čreve), ako napr. Crohnovu chorobu (chronický zápal čreva), Whippleovu chorobu (chronické infekčné systémové ochorenie najmä tenkého čreva, zapríčinené baktériou Tropheryma whippelii), parazitózy (choroby spôsobené parazitmi) a iné ochorenia.

Rady a odporúčania

Ako chorobu zvládnuť?

Čo nejesť: Hlavným zdrojom lepku sú základné obilniny - pšenica, raž, jačmeň, ovos a výrobky z nich - múka, krupica, ovsené vločky, pudingový prášok, obilná kávovina - melta a pod. Zistilo sa, že ovos v menších množstvách celiatici dobre znášajú, avšak výrobky s názvom „ovsený“ často obsahujú i zmesi iných obilnín, takže lepok sa v nich nakoniec nachádza. Do diéty sa preto neodporúča zaraďovať ani výrobky z ovsa.

 • Múka je súčasťou mnohých jedál – obsahuje ju chlieb, pečivo, múčne pokrmy, cestoviny, sušienky, koláče, zákusky, ale i polievky, omáčky, jedlá vyprážané v obale a pod.

 • Zložky obilnín sú súčasťou mnohých hotových pokrmov, polotovarov aj prísad, v ktorých by ich spotrebiteľ azda ani neočakával, nachádzajú sa napríklad v niektorých salámach, párkoch, jaterniciach, mäsových paštétach a pod.

 • Niekedy je potrebné zo stravy vylúčiť aj mlieko, pretože zápal črevnej sliznice pri celiakii môže spôsobiť jeho neznášanlivosť. Po úprave zdravotného stavu možno mlieko opäť podávať.

Poznámka: Ten kto dodržuje bezlepkovú diétu, mal by si predtým, než bude konzumovať nový alebo neznámy výrobok, dôkladne preštudovať informácie pre spotrebiteľa uvedené na obale. V prípade neistoty sa treba informovať u výrobcu.

 • Na hojenie a regeneráciu zapálenej sliznice je vhodné užívať nalačno za studena lisovaný olej z plodov a semien rakytníka rešetliakového (Hyppophae rhamnoides).

Čo jesť: Medzi vhodné potraviny, ktoré sa môžu zaraďovať do bezlepkovej diéty a sčasti nahrádzajú bežné obilniny, patria kukurica, zemiaky, sója, proso, amarant, pohánka, fazuľa, ryža (niekedy spôsobuje problém pri ťažších formách ochorenia) a výrobky z nich (múky, kaše, škroby atď.).

 • Pre ľudí s celiakiou sa vyrábajú špeciálne diétne výrobky z obilnín, z ktorých sa odstránil lepok (bezlepková múka, chlieb, keksy a pod.). Dostupné sú v špecializovaných predajniach.

 • Na začiatku diéty sa obmedzujú druhy ovocia a zeleniny s tuhou šupkou, jadierkami, najlepšie je podávať ich po úprave varením a dusením. Keď príznaky choroby ustúpia, možno prejsť na normálnu konzumáciu ovocia a zeleniny.

 • V diéte sa používajú ľahko stráviteľné jednodruhové tuky – olivový, repkový alebo slnečnicový olej, alebo maslo.

Zdroj:
Internetová stránka Dr.Natura-SuperGreens súhlasila s použitím obsahu stránky.

Clean Inside® program

Čo Vám poskytnú produkty Clean Inside® programu?

Clean Inside® kúra na očistu čriev obsahuje tri produkty pre úplnú, kompletnú očistu čriev, detoxikáciu, zachovanie zdravého, vitálneho organizmu:

Prvý produkt je Clean Inside®, ktorý je doplnkom vlákniny – tento produkt je zodpovedný za očistu čriev, a pomocou rastlinnej vlákniny, ktorá je jeho súčasťou, zabraňuje hromadeniu ďalších toxických usadenín. Program Clean Inside® je vytvorený na každodenné použitie: pretože očista čriev je postupný....