Méregtelenítés garanciával Természetes méregtelenítés Nem génmanipulált Svájci minőség

Deti a parazity

Deti a parazityProblém parazitov sa stáva čoraz vážnejším. Odhaduje sa, že v celosvetovom meradle až 70 % ľudí má v tele minimálne jedného parazita. Ani parazitárne ochorenia v detskom veku nie sú nezvyčajným javom. Deti prichádzajú do styku s parazitmi na pieskoviskách, či pri hre s domácimi zvieratkami. Parazitárne choroby v detskom veku najčastejšie vyvolávajú červy (helmintózy). V našich klimatických a sociálnych podmienkach sú črevné parazity spôsobujúce ťažké ochorenia našťastie vzácnosťou. Prevencia parazitárnych ochorení spočíva v hygiene rúk, tela, potravín, ale aj v liečbe domácich zvierat. Nie menej dôležité z hygienického hľadiska je tiež venovať patričnú pozornosť detským ihriskám, kde sa parazity prenášajú výkalmi zvierat.

U infikovaných dospelých, ale hlavne u spiacich detí sa často pozoruje škrípanie zubami či slinenie počas spánku. Ak ste si tieto javy všimli u vášho dieťaťa, pozorne čítajte ďalej.

Najrozšírenejšie detské červy

V detských kolektívoch sú pomerne rozšírené dve hlavné skupiny červov. Rozdeľujú sa podľa tvaru tela na červy s okrúhlym prierezom tela (hlísty), spôsobujúce nematodózy, a na červy s plochým prierezom tela (pásomnice), spôsobujúce teniázy. Spomedzi hlíst sú významné mrľa ľudská (Entrobius vermicularis), škrkavka detská (Ascaris lumbricoides) a larválna toxokara spôsobujúca larválnu toxokarózu – chorobu, ktorú primárne zapríčiňujú škrkavka psia (Toxocara canis) alebo škrkavka mačacia (Toxocara cati). Tieto škrkavky sú predovšetkým parazitmi psov a mačiek, ktoré sa prenášajú na človeka z ich výlučkov. V organizme človeka sa vyvinú len do štádia larvy, pretože je pre ne ľudské telo nevhodným hostiteľom. Na rozdiel od škrkavky detskej navyše larvy nedokončia migráciu telom a prežívajú dlhodobo v rôznych orgánoch (oči, pečeň, srdce, mozog a pod.), ktoré môžu poškodiť.

Z pásomníc sú pre detský vek najvýznamnejšie dve, a to pásomnica bezbranná – dosahuje dĺžku 3 až 10 metrov (Taenia saginata) a drobná pásomnica detská – 7 až 80 milimetrov (Hymenoleis nana). Ich telo je článkované. Pásomnice uvoľňujú do stolice články tela, ktoré je možné v stolici pozorovať aj voľným okom. V nich sa nachádzajúce vajíčka potom uvoľňujú rozpadom článkov.

Prameň nákazy

Mrľa ľudská: Človek je prameňom nákazy a je aj jediným hostiteľom tohto parazita. Keď je samička naplnená vajíčkami, nedokáže sa udržať v čreve a dostáva sa stolicou von. Pri dotyku s oblasťou konečníka sa dostávajú vajíčka na prsty, za nechty, a tak sa môžu zaniesť opäť do úst. Ďalej sa červy od nakazeného dieťaťa môžu dostať aj na posteľnú bielizeň, podlahu, odtiaľ na okolité predmety aj na potraviny. Vajíčka sú dokonca prítomné aj v rozvírenom vzduchu. Ostatní členovia rodiny ich môžu tiež vdýchnuť alebo prehltnúť, a preto je nutné, aby sa preliečila celá rodina.

Škrkavka detská: Nákaza sa šíri pri nedostatočnej hygiene potravinami a vodou. Na vzniku nákazy sa významne podieľa aj hnojenie ľudskými výkalmi, pretože stolica obsahuje vajíčka, ktoré sa pevne prichytia na zeleninu a pôdu, kde dokonca môžu prežívať aj 5 rokov. Dieťa sa nimi nakazí buď neumytou zeleninou alebo vodou. Vajíčka sa dostanú do čreva dieťaťa. Tu sa cez štádium larvy vyvinie približne o tri mesiace dospelá škrkavka vylučujúca vajíčka.

Toxokara: Najčastejšie sa dieťa s týmto parazitom stretne na pieskoviskách, ktoré obsahujú výkaly psov a mačiek. Zvieratá obsahujú dospelých jedincov, preto ich stolicou sa vajíčka vylučujú. Ak si dieťa prenesie vajíčka do úst, odtiaľ cez tráviaci trakt, kde sa natrávia a dostávajú sa krvou do rôznych orgánov tela, predovšetkým do pečene, pľúc, očí, lymfatických uzlín, prípadne kože.

Pásomnica bezbranná: Zdrojom parazita je nedostatočne tepelne upravené hovädzie mäso.

Pásomnica detská: Zdrojom nákazy sú vajíčka nachádzajúce sa v stolici. Rezervoárom nákazy sú potkany a myši. Infekčným štádiom tejto pásomnice sú priamo vajíčka - cysticerkus. Toto vajíčko sa uhniezďuje v stene čreva, kde sa mení na dospelú pásomnicu. Medzihostiteľ je teda súčasne aj definitívnym hostiteľom. Deti sa nakazia pri nedodržovaní hygieny, najmä deti zo sociálne zanedbaných vrstiev.

Príznaky ochorenia

Mrľa ľudská

 • Najčastejším príznakom je svrbenie v okolí konečníka, a to hlavne večer.

 • Po priľnutí na stenu tenkého čreva môžu vznikať malé vredy, ktoré sa často druhotne infikujú baktériami.

 • Samičky môžu preliezať u dievčat do pošvy a vyvolať výtok, ba dokonca preniknúť až do maternice a spôsobiť zápal maternicovej sliznice a vajcovodov.

 • Ďalšími príznakmi sú bolesti brucha, nevoľnosť, vracanie, nechutenstvo, strata hmotnosti a nočné pomočovanie (najmä u dievčat).

 • Deti sú nepokojné, trpia nespavosťou, ba môžu sa vyskytnúť aj detské neurózy.

Škrkavka detská

Vajíčka, ktoré znášajú červy, nespôsobujú žiadne príznaky. Horšie je to s larvami alebo s dospelými jedincami. Migrujúce larvy môžu prenikať črevnou stenou a cez krvný obeh sa ďalej dostávajú do pečene, srdca, priedušiek, hrtana až pľúc. Okrem črevných prejavov existujú aj prejavy pľúcne, jej larvy totiž prechádzajú tzv. enteropulmonálnym, t.j. črevnopľúcnym cyklom.

Pľúcne prejavy

Následkom preniknutia lariev do pľúc poškodzujú pľúcne kapiláry a alveoly a vznikajú ložiská pripomínajúce zápal pľúc. Na piaty až šiesty deň po nákaze nastáva zvýšenie teploty, zjavuje sa triaška, kašeľ, krv v hliene, dýchavičnosť a pocity tlaku, prípadne bolesti na hrudníku.

Črevné prejavy

Dospelé červy spôsobujú pri silnejších infekciách koliku a ďalšie gastrointestinálne ťažkosti. Pri veľmi silných infekciách majú červy snahu preniknúť do žlčovodu, pankreasu alebo do slepého čreva. Typickými prejavmi pri črevnej forme sú bolesti brucha, nechutenstvo, poruchy trávenia, vracanie. Pri dlhodobom a masívnom osídlení môže dôjsť k upchatiu čreva, ktoré sa prejavuje ako náhla príhoda brušná, s kŕčovitými bolesťami, zvracaním. U detí k tomuto stavu môže dôjsť častejšie ako u dospelých, pretože ich črevo je užšie než črevo dospelého človeka.

Toxokara

Podľa miesta postihnutia rozoznávame formy ochorenia:

Očná forma

Prejaví sa zápalom očných štruktúr, môže mať príznaky ako nádor oka - retinoblastóm.

Orgánová forma

Prejavuje sa zväčšením pečene. Ak sa dostane do mozgu, potom sú príznaky z postihnutia mozgu. Môžu byť prítomné príznaky zo strany srdca, obličiek, dieťa nepriberá alebo chudne.

Zmiešaná forma

Je to kombinácia obidvoch foriem.

Pásomnica detská

Medzi hlavné príznaky patrí nechutenstvo, chudnutie alebo nepriberanie, bolesti brucha, ale aj záchvaty hladu.

Pásomnica bezbranná

Spôsobuje príležitostne mierne gastrointestinálne ťažkosti. Ako všetky pásomnice nemá totiž ústny otvor. Živiny prijíma špeciálne upraveným povrchom tela. Hostiteľa poškodzuje dráždením sliznice prísavkami, háčikmi a vylučovaním metabolitov.

Ak u svojho dieťaťa spozorujeme niektoré z uvedených príznakov, vyhľadajme lekársku pomoc. Diagnóza sa vo väčšine prípadov stanoví vyšetrením stolice alebo výterom z oblasti konečníka. Na potvrdenie prítomnosti parazitov/vajíčok v stolici je často potrebné odobrať stolicu aj opakovane.

Ako predchádzať nakazeniu?

Aby sa v ľudskom tele neusadili červy, je veľmi dôležitá prevencia parazitárnych ochorení. Spočíva v hygiene rúk, tela, potravín, ale aj v liečení domácich zvierat. Hygiena rúk je potrebná u detí po použití toalety /možný prenos rukami znečistenými stolicou/. Deti sú náchylnejšie na infekciu, pretože často si dávajú neumyté ruky do úst a hygienické návyky nemajú natoľko fixované ako dospelí. Dôležitá je tiež ochrana vonkajšieho prostredia, pôdy a vody pred kontamináciou ľudskými výkalmi. Ak sa používajú na hnojenie, mali by byť pred tým kompostované. Rovnako dôležité je dôkladné umývanie ovocia a zeleniny pred konzumáciou. V prevencii je potrebné tiež vyhýbať sa konzumácii nedostatočne tepelne upraveného hovädzieho mäsa. Vyhýbajme sa aj pitiu kontaminovanej vody. Voda zohriata na 70 °C ničí vajíčka počas jednej až dvoch sekúnd.

Dodržiavajme nasledujúce základné hygienické pravidlá:

 • Zabráňme prenosu z ľudských výkalov dôsledným udržiavaním hygieny rúk.

 • Udržiavajme nechty dieťaťa krátke a čisté.

 • Učme deti umývať si ruky po toalete a pred jedlom.

 • Učme deti, že nie je správne dávať si ruky do úst.

 • Denne im sprchujme oblasť konečníka (ráno a večer).

 • Pravidelne vymieňajme osobnú a posteľnú bielizeň.

 • Sterilizujme osobnú a posteľnú bielizeň, ak ju používalo kontaminované dieťa.

 • Dôsledne udržujme hygienu rúk, hlavne po hre so psom a mačkou.

 • Pravidelne odčervujme domáce zvieratá.

 • Venujme viac pozornosti detským ihriskám, kde sa parazity prenášajú výkalmi zvierat. Zamedzme prístup zvierat na pieskovisko.

 • Hračky, ktoré prišli do styku s pieskom, dôsledne umyme.

Parazitárnym ochoreniam detí možno účinne predchádzať spomenutými preventívnymi opatreniami a cieľavedomou výchovou detí, sústavným upevňovaním ich hygienických návykov, ako aj prísnou kontrolou ich dodržiavania.

Liečenie symptómov iba liekmi nemá zmysel, ak sú parazity základným problémom vášho dieťaťa, pretože lieky majú okrem pozitívnych vlastností aj vedľajšie účinky, ktoré môžu spôsobiť ďalšie problémy. Zbavenie sa parazitov na prírodnej báze je najlepšia cesta, ako vyriešiť podstatu tohto problému. Parasic Jr. ponúka prírodnú bylinnú zmes vyrobenú len pre deti. Je veľmi účinný pri odstraňovaní parazitov z čreva, ako aj z ostatných častí tela vrátane ich vajíčok. Navyše Parasic Jr. je aj mimoriadne chutná tekutina, ktorú deti rady užívajú. Mnohí rodičia sa už presvedčili, že sa ich deti cítili podstatne lepšie, keď sa zbavili parazitov.

Zdroj:
Internetová stránka Natural-swiss s r.o. súhlasila s použitím obsahu stránky.

Parasic Jr.®

Parasic Jr.® - Bylinkové potravinové doplnky proti parazitom pre deti a dospelých

Deti sa často dostávajú do kontaktu s parazitmi, keď sa hrajú na piesku kontaminovanom parazitmi a následne strkajú svoje špinavé prsty do úst. Druhé veľké nebezpečenstvo predstavujú domáce zvieratá. Medzi príznaky infestácie parazitov patria bolesti v oblasti podbruška, hnačka, únava, váhový úbytok, zastavenie rastu, málokrvnosť a svrbenie v oblasti konečníka. Parasic Jr.® je 100% na prírodnej báze a je bezpečná a účinná pre deti od 4 rokov, respektíve pre dospelých, ktorí dávajú prednosť tekutine pred kapsulami. Je účinná aj u domácich zvierat. Po otvorení uchovávajte v chladničke.