Méregtelenítés garanciával Természetes méregtelenítés Nem génmanipulált Svájci minőség

Kyslá kapusta - jedlo aj liek pre každého

Kyslá kapustaV zime pociťuje ľudský organizmus zvýšenú potrebu vitamínov. Väčšinou siahame po exotickejšom ovocí, ako sú kiwi, citróny, pomaranče či banány. Zabúdame však pritom na vynikajúci domáci produkt, ktorý má pre naše zdravie veľký význam - na kapustu. Surovú i kyslú ju odborníci svorne považujú za najzdravšiu potravinu vôbec, ktorá je vhodná pre zdravých, chorých i ľudí, ktorí sa snažia schudnúť.

Málokto vie, že kapusta je najstaršou kultivovanou zeleninou – pestuje sa už viac ako 4 tisíc rokov. Jej pravlasťou je pobrežie západného Stredomoria a Atlantiku. V starom Egypte pripisovali kapuste božskú moc a stavali jej oltáre. Starí Gréci ako aj starí Rimania využívali kyslú kapustu pri liečbe žalúdočných vredov a morovej nákazy. Moreplavci ju od 16. storočia používali ako osvedčený prostriedok proti skorbutu (nedostatok vitamínu C). Uchovanie celých kapustových hlávok nasolením poznali už starí Rimania. Dnešný spôsob výroby kyslej kapusty údajne prevzali v stredoveku Slovania od Tatárov. Kyslá kapusta má u nás bohatú históriu a v mnohých domácnostiach s ňou majú výborné skúsenosti. Je to jedlo pre každého. Pravidelnou konzumáciou kyslej kapusty sa dá predísť infarktu, depresívnym stavom, mŕtvici, a mnohým iným civilizačným chorobám. Čo najčastejšie by ju mali jesť najmä diabetici .

Kyslá kapusta – bohatý zdroj živín

Je bohatá najmä na beta-karotén (provitamín A) a vitamín C. Obsahuje aj významné množstvo vitamínov B, E a K. Kyslá kapusta má hojnosť minerálnych látok, najmä pre nás veľmi nedostatkový draslík, ale aj vápnik, fosfor, železo, zinok a horčík, ako aj stopové prvky, z ktorých najdôležitejšia je síra. Bohatá je aj na fytochemikálie s protirakovinovými a antibiotickými účinkami, životodarné enzýmy, aminokyseliny obsahujúce síru a horčičný olej.

 • Podiel vitamínu C je v kyslej kapuste vyšší než v čerstvej, čo je dôsledok činnosti baktérií mliečneho kvasenia. Už 200 g kyslej kapusty pokryje dennú potrebu vitamínu C. Obsahuje tiež kyselinu listovú - vitamín B9, ktorá zúžitkovanie vitamínu C synergicky podporuje.

 • Kyslá kapusta je bohatá na vitamín K. V 100 g sa nachádza až dvojnásobok odporúčanej dennej dávky. Napomáha hojenie rán a zlepšuje zrážanlivosť krvi.

 • Pri kvasení vzniká i veľké množstvo cholínu (vitamín skupiny B), ktorý sa podieľa na látkovej výmene tukov, znižuje hladinu krvného tuku.

S takýmto rozmanitým a vedecky zaujímavým zložením ponúka kyslá kapusta aj pestré medicínske využitie, z ktorých mnohé boli už dávno známe v ľudovom liečiteľstve.

Kyslá kapusta detoxikuje organizmus

Najcennejšou zložkou kyslej kapusty je kyselina mliečna. Spolu s vitamínmi skupiny B obnovujú poškodenú črevnú sliznicu. Šťava z kyslej kapusty má priaznivé účinky na črevnú mikroflóru. Obsahuje probiotické baktérie mliečneho kvasenia, ktoré zabraňujú množeniu škodlivých a hnilobných mikroorganizmov. Aktivuje aj funkciu čriev a vylučovanie toxických látok. Podporuje i látkovú výmenu a má odvodňujúci účinok, čím umožňuje rýchle odstraňovanie odpadových látok z tela. Pre zdravie konzumenta kapusty je nezanedbateľný aj jej vysoký obsah celulózovej vlákniny, ktorá zlepšuje priechodnosť čriev, podporuje pravidelné vyprázdňovanie, a tak zabraňuje zápche. Je veľmi osožná aj pri chronickej zápche a divertikulóze. 1 dl čerstvej šťavy z kapusty 3 až 4-krát denne sa môže využiť ako doplnok pri liečbe podráždeného alebo zapáleného hrubého čreva, bakteriálneho kvasenia, či pri inej nerovnováhe v celom tráviacom trakte.

Kyselina mliečna pomáha tiež priamo pri trávení v žalúdku tak, že kompenzuje nedostatok tvorby kyseliny soľnej. Na druhej strane nepasterizovaná kyslá kapusta je bohatá na živé enzýmy pôsobiace rovnako ako enzýmy pankreasu, ktoré pomáhajú pri trávení. Preto je každodenná konzumácia kyslej kapusty veľmi účinnou pomocou u ľudí, ktorí majú zníženú činnosť pankreasu, napríklad pri udržiavaní hladiny cukru u diabetikov.

Baktérie mliečneho kvasenia mimoriadne priaznivo vplývajú na činnosť žlčníka - znižujú tak hladinu cholesterolu v krvi.

Pôsobí aj proti depresiám, pretože obsahuje vitamín B9 a B12, ktoré sú potrebné pre normálnu činnosť nervovej sústavy. Kvasená kapusta obsahuje tiež acetylcholín , ktorý napomáha prenos nervových vzruchov a upokojuje vegetatívny nervový systém. Známa je trojmesačná kapustová kúra proti depresiám.

Pomôže proti rakovine - účinne chráni pred vznikom rakoviny pečene, pľúc, hrubého čreva a prsníkov. Vedeli ste to? Účinné látky zabraňujúce nádorovému bujneniu vznikajú v procese kvasenia kapusty, kedy vznikajú takzvané izotiokyanáty, látky, ktoré majú silne protirakovinové účinky.

Toto je len niekoľko príkladov. Existuje celý rad ďalších príčin. Preto si pravidelne, najmä v zime, zaraďte moju favorizovanú potravinu do vašej diéty.

POZOR! Sterilizáciou, varením, dusením či pečením sa vzácne látky ničia, preto by sme mali jesť čo najviac kapusty v surovom stave ako súčasť šalátov.

Keďže obsahuje veľké množstvo vitamínu K, je nevhodná pre ľudí, ktorí trpia zvýšenou zrážanlivosťou krvi (hrozí vznik trombózy).

Vplyv konzumácie kvasenej kyslej kapusty na zdravie človeka v kocke:

 • zvyšuje odolnosť proti stresom

 • podporuje mentálnu sviežosť a príjemnú náladu

 • pozitívne pôsobí na činnosť všetkých svalov, vrátane črevných svalov či srdcového svalu

 • posilňuje imunitný systém

 • má omladzujúce účinky

 • pomáha pri tvorbe červených krviniek

 • účinne pôsobí proti reumatoidnej artritíde

 • pomáha pri detoxikácii organizmu

 • znižuje hladinu cukru v krvi

 • chráni pred vznikom rakoviny

 • šťava z kapusty lieči žalúdočné a dvanástnikové vredy

Poznámka: Ľuďom, ktorí dlhodobo trpia na chronickú zápchu, odporúčame počas detoxikačnej kúry VitaminPlus programom aspoň raz za deň konzumovať 100 – 150 g surovej kyslej kapusty a vypiť 2 dl kapustovej šťavy.

Zdroj:
Internetová stránka Natural-Swiss SK súhlasila s použitím obsahu stránky.

Swiss Probiotix®

Swiss Probiotix® - Probiotikum prémiovej kvality

Swiss Probiotix ® je vysoko účinný, lyofilizovaný, profesionálne vyvinutý probiotický doplnok, rozpustný v črevách, vo vegetariánskych kapsliach. Obsahuje 10 účinných druhov baktérií s minimálne 4 miliardami buniek v kapsule. Vďaka svojmu zloženiu zabezpečuje rovnovážnu zmes dôležitých druhov črevných baktérií. Vhodné aj pre vegetariánov. Zdravá flóra hrubého čreva poskytuje základ silnému imunitnému systému, zdraviu a dlhému životu. Probiotiká sú prospešné baktérie, ktoré chránia črevný systém človeka.