Méregtelenítés garanciával Természetes méregtelenítés Nem génmanipulált Svájci minőség

Žijeme v storočí probiotík

Storočie probiotíkRoky sme ignorovali a nedoceňovali dávno známy poznatok, že naše bytie, jeho kvalitu i trvanie pozitívne ovplyvňujú „priateľské“ - probiotické baktérie. Pri súčasnom nezdravom spôsobe života ich pomoc potrebujeme ešte väčšmi, keďže narastajú požiadavky na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu, čím sa predíde vzniku a rozvoju rôznych civilizačných ochorení.

Neustále vplyvy rôznych rizikových faktorov na ľudský organizmus a ich spolupôsobenie pri rozvoji ochorení nás nabádajú vyhľadávať účinné a ľahko dostupné prostriedky, ktoré sú schopné chrániť zdravie človeka. K takýmto ochrancom zdravia patria aj potraviny, ktoré obsahujú živé „priateľské“ - probiotické mliečne baktérie. Tieto, ak sa nachádzajú v potravinách v dostatočnom množstve, nás dokázateľne pozitívne ovplyvňujú. Vyvolávajú zdravotne prospešné účinky pomocou imunitnej regulácie, udržiavaním rovnováhy medzi prozápalovo a protizápalovo pôsobiacimi faktormi. Na Slovensku sú najznámejšou skupinou takýchto potravín fermentované mliečne a zeleninové produkty (jogurt, zakysanka, acidofilné mlieko, kefír, bifidové mlieko, netermizovaná bryndza, kvasená kapusta, kvasené uhorky a i.).

Zdravotne prospešné účinky kyslého mlieka sa spomínajú už v Starom zákone. Pred niečo vyše sto rokmi (v roku 1907) ruský biológ a bakteriológ Ilja Mečnikov vyslovil hypotézu, že dlhovekosť obyvateľov niektorých kaukazských, stredoázijských a balkánskych národov je dôsledkom priaznivej črevnej kolonizácie a nahradenia škodlivých mikroorganizmov užitočnými, získanými konzumáciou kyslého mlieka (a v ňom obsiahnutých mliečnych baktérií), ktoré títo ľudia často popíjali. Táto teória je dnes všeobecne uznávaná. Neskôr vo svojich výskumoch určil dve baktérie: Streptococus thermophilus a Lactobacillus bulgaricus. Za výskum a poznanie imunity získal Mečnikov v roku 1908 Nobelovu cenu.

Probiotiká a imunitný systém

Zdravá výživa závisí nielen od jej zloženia, ale aj od dobrého trávenia, k čomu je bezpodmienečne nutná spolupráca „priateľských“ - probiotických baktérií, ktoré žijú v symbióze v našom tráviacom trakte. Preto by sme si ich mali pestovať a nie ničiť napríklad zbytočným užívaním antibiotík. Čo im naopak jednoznačne prospieva, sú biele jogurty a iné kyslomliečne výrobky, ale aj kyslá kapusta a dostatok vláknin. Probiotiká - probiotické mliečne baktérie – laktobacily a bifidobaktérie z jogurtov či kyslej kapusty sa usídlia na sliznici hrubého čreva, kde produkujú kyselinu mliečnu a rôzne organické kyseliny. Vďaka nim patogénne a hnilobné baktérie hynú, a tak chránia predovšetkým črevnú sliznicu pred útokmi iných, agresívnych bakteriálnych kmeňov. Tým, že zabezpečujú zdravú funkciu čreva, priamo posilňujú našu imunitu, pretože bunky obranného systému sa tvoria priamo v črevách a hlavná časť práce imunitného systému prebieha práve na vnútornom povrchu čriev človeka. Je to totiž miesto s najväčším rozsahom, kde sa imunitný systém stretáva s potravou. Toto si väčšina ľudií neuvedomuje, resp. nevie, prečo je dôležité, aby vnútorný povrch čreva bol čistý, nezanesený odpadom - nestráveným zvyškom potravín.

Črevné baktérie, sliznica a lymfatické tkanivo totiž vedú medzi sebou neustály "trialóg", ktorý prebieha na rozsiahlej ploche 250-350 štvorcových metrov – to je povrch veľkosti dvoch športových ihrísk. Práve preto nie je ľahostajné, čo sa deje na tejto „trecej ploche“, v ktorej organizmus abstrahuje zo zjedených potravín stavebné látky a zbavuje sa odpadu. Funkčná porucha jednej z týchto zložiek má za následok nedostatočnú obranu a nedostatočnú imunologickú toleranciu, ktorá:

 1. do osídlenia patogénnymi mikroorganizmami alebo,

 2. do prehnanej imunitnej odpovede na potravinové antigény – alergie na niektoré potraviny.

Pomoc mliečnych produktov

Proces osídľovania tráviaceho traktu baktériami sa začína narodením, potom kontaktom pri dojčení, a neskôr prechodom ku konzumácii bežných potravín. Existujú dôkazy, že zloženie mikroflóry má význam na fyziologický vývoj celého organizmu, a to najmä v detstve.

Organizmus dospelého jedinca sa snaží nažívať v symbióze s viac ako 400 druhmi baktérií črevnej mikroflóry. Tá je pre každého jedinca typická a svojím zložením a aktivitou jedinečná. Kým žalúdok a čiastočne aj horná časť tenkého čreva zdravého jedinca obsahuje len nepatrné množstvo baktérií (103 až 105 na gram obsahu), príčinou je nízke pH a rýchla pasáž. Dolná časť tenkého čreva obsahuje už 108 baktérií a v hrubom čreve je ich až 1012 na gram obsahu. Čiže hrubé črevo je nimi doslova preplnené (až do 40 % hmotnosti stolice pripadá na baktérie).

V priebehu 20. storočia sa zhromaždilo viacero pozitívnych poznatkov, dokumentujúcich pôsobenie jogurtu a iných produktov mliečneho kvasenia, tzv. fermentovaných funkčných potravín, na ľudské zdravie. Jogurt, acidofilné mlieko a kefír – najpopulárnejšie fermentované mliečne produkty, majú viacero zdraviu prospešných účinkov. Rozsiahlymi štúdiami sa napríklad zistilo, že:

 • redukujú črevné infekcie – potláčajú rast choroboplodných baktérií, kvasiniek a plesní,

 • syntetizujú enzýmy, ktoré zvyšujú stráviteľnosť bielkovín a vláknin,

 • majú hypoalergénne účinky proti mliečnej bielkovine,

 • zvyšujú vstrebávanie vápnika a iných minerálov a vitamínov,

 • zlepšujú intoleranciu laktózy,

 • stimulujú imunitný systém,

 • vyvíjajú antikarcinogénnu aktivitu,

 • napomáhajú pravidelnosť stolice a obmedzujú pocit presýtenosti a nafukovania,

 • znižujú hladinu sérového cholesterolu,

 • sú schopné pôsobiť preventívne a liečebne proti akútnym hnačkovým ochoreniam bakteriálneho a vírusového pôvodu, hnačke po liečbe antibiotikami, cytostatikami a po ožarovaní i cestovateľskej hnačke,

 • podporujú vitalitu a dlhovekosť.

Deklarovaná zdravotná prospešnosť fermentovaných funkčných potravín súvisí nielen s priamou aktivitou živých probiotických mikroorganizmov, ale aj s pôsobením metabolitov, ktoré vznikajú ich činnosťou v priebehu fermentácie.

Hydrolýzou mliečnych bielkovín probiotickými baktériami vznikajú peptidy zložené z 3 – 20 aminokyselín s pestrou škálou účinkov. Niektoré malé peptidy, ako napr. valyl-prolyl-prolín a izoleucyl-prolyl-prolín, znižujú krvný tlak.

Počas fermentácie mlieka vznikajú aj peptidy s opiátovými, hypnotickými účinkami, napr. kazomorfíny a laktorfíny.

Iné peptidy, zvané kazeinofosfopeptidy, zvyšujú využiteľnosť vápnika, a to tak, že ho udržujú v rozpustnej forme i v zásaditom prostredí distálnej časti tenkého čreva. Fosfopeptidy majú význam aj z hľadiska transportu ďalších minerálnych látok.

Nie je baktéria ako baktéria

Tá črevná je dlhodobým obyvateľom tráviaceho traktu so schopnosťou žiť a množiť sa v ňom. Probiotikum je živá baktéria, ktorá v tráviacej rúre zotrváva dočasne, vykoná prospešnú činnosť, ale nie je schopná dlhodobej kolonizácie. To zároveň vysvetľuje, prečo treba probiotiká užívať dlhodobo, aby bolo možné pozorovať ich pozitívny efekt. Probiotik v gréčtine znamená "pre život". Termín sa prvýkrát použil v roku 1965 ako slovo opačného významu k slovu "antibiotik". PROBIOTIKÁ sa pridávajú do tzv. funkčných potravín. Čisté kultúry sa môžu aplikovať aj vo forme kapsúl, tabliet alebo sirupov. Probiotiká sa musia konzumovať v potravinovom nosiči, ktorý im umožní prežiť prechod medzi žalúdkom a účinkami žlče, aby mohli uplatniť svoje pozitívne pôsobenie v tenkom a hrubom čreve. Rôzne suplementy prítomné na trhu sú určené jednak zdravým ľuďom, ale aj ľuďom postihnutým rôznymi zdravotnými problémami. Ich liečebný účinok je dokonca príčinou označenia "probiotické lieky" či v širšej skupine ako nutraceutiká. K najčastejším produktom patria niektoré ušľachtilé baktérie mliečneho kvasenia - bifidobaktérie a laktobacily.

Najčastejšie využívané mliečne baktérie

Probiotikum sú bifidobaktérie (Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve) a laktobacily (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus bulgaricus a pod.). Tieto užitočné mliečne baktérie sa vyskytujú predovšetkým vo fermentovaných mliečnych výrobkoch. Liečivé účinky majú jogurty so živými mliečnymi kultúrami, ale i nesterilizovaná kyslá kapusta. V súčasnosti je k dispozícii veľa možností, ako si užitočné baktérie v čreve doplniť vo forme kvalitných potravinových doplnkov. Okrem základnej schopnosti – prežiť transport žalúdkom i tenkým črevom a aspoň dočasne kolonizovať tráviaci trakt – je dôležitý aj obsah životaschopných baktérií. Najstabilnejšie sú probiotické produkty, keďže živé baktérie sa nachádzajú v lyofilizovanej forme v kapsulách (nie v tabletkách) odolávajúcich kyslému prostrediu žalúdka. Vhodne zvolené zloženie probiotických kultúr a ich prienik do čriev v životaschopnej forme môže zabrániť vzniku mnohých tráviacich ťažkostí. Takto účinne je vyvinutý aj produkt Swiss Probiotix.

Nová dimenzia pre probiotiká

Zvyšuje sa počet experimentov a štúdií, dokumentujúcich profylaktický a terapeutický účinok, ktorý majú probiotiká pri stavoch, ako sú hnačky, laktózová intolerancia, atopický ekzém, zníženie koncentrácie LDL-cholesterolu, vytesnenie enteropatogénov v čreve, prevencia rakoviny, prevencia alergií, prevencia a liečba zápalových i nádorových chorôb čreva. Probiotiká nadobúdajú novú dimenziu, ktorá sa odráža v ich neustálom rozvoji. Nepotvrdzujú sa iba ich účinky, ale postupne sa získavajú informácie o mechanizme ich účinku na molekulovej a bunkovej úrovni. Štúdie s probiotickými baktériami poukazujú na to, že vybrané kmene majú potenciál priaznivých účinkov na ľudské zdravie. Viac ako sľubný sa ukazuje byť najmä ich regulačný, adjuvantný i protizápalový účinok na imunitný systém. Preto zaradenie probiotických potravín do nášho denného stravovacieho režimu je ten najvhodnejší krok, ktorý môžeme urobiť na ochranu svojho zdravia.

V krátkej budúcnosti budú probiotiká nielen súčasťou zdravého životného štýlu ako tzv. funkčné potraviny (jogurty, fermentované mlieko, fortifikované potraviny a potravinové doplnky), ale budú zohrávať aj významnú úlohu pri terapii a prevencii niektorých rozšírených civilizačných ochorení.

Odporúčame prečítať si tiež článok venovaný tejto tematike: „Pomoc mliečnych baktérií“.

Zdroj:
Internetová stránka Natural-swiss.sk súhlasila s použitím obsahu stránky.

Swiss Probiotix®

Swiss Probiotix® - Probiotikum prémiovej kvality

Swiss Probiotix ® je vysoko účinný, lyofilizovaný, profesionálne vyvinutý probiotický doplnok, rozpustný v črevách, vo vegetariánskych kapsliach. Obsahuje 10 účinných druhov baktérií s minimálne 4 miliardami buniek v kapsule. Vďaka svojmu zloženiu zabezpečuje rovnovážnu zmes dôležitých druhov črevných baktérií. Vhodné aj pre vegetariánov. Zdravá flóra hrubého čreva poskytuje základ silnému imunitnému systému, zdraviu a dlhému životu. Probiotiká sú prospešné baktérie, ktoré chránia črevný systém človeka.