Méregtelenítés garanciával Természetes méregtelenítés Nem génmanipulált Svájci minőség

Syndróm dráždivého čreva

Syndróm dráždivého črevSyndróm dráždivého čreva je funkčná porucha čriev, ktorá sa prejavuje hlavne problémami pri vyprázdňovaní hrubého čreva. Zvyčajne sa vyskytuje v puberte či v ranej dospelosti.

Syndróm dráždivého čreva vyvoláva najmä stres, rôzne infekcie, hormonálne poruchy a intolerancia na potraviny. Najčastejšou príčinou jeho vzniku je dlhodobá liečba antibiotikami, ktoré narušujú rovnováhu črevnej flóry. Prvotnými príznakmi syndrómu dráždivého čreva sú: zlé trávenie, citlivosť na laktózu, bolesti žalúdka, nadúvanie, časté zápchy, pocity fyzickej únavy a tiež časté hnačky.

Syndróm dráždivého čreva a príčiny jeho vzniku

Syndróm dráždivého čreva je spôsobený abnormálnym pohybom črevnej steny, čo vyvoláva bolesti a ďalšie poruchy.

Nepravidelné fungovanie čriev spôsobuje, že pohyby čriev sú pre chorého bolestivé, preto vzniká bolesť žalúdka a rôzne iné ťažkosti. Často sa objavia aj také príznaky, ktoré zdanlivo nesúvisia s trávením, ako napríklad bolesť chrbta. Syndróm dráždivého čreva má v mnohých prípadoch zápalový pôvod, ale môže vzniknúť aj následkom antibiotickej liečby nejakého zápalového ochorenia. Mnoho ľudí si neuvedomuje následky stresu, pritom syndróm dráždivého čreva často vyvoláva práve stres. Naše črevá reagujú na stres veľmi citlivo, stačí len pomyslieť, ako často máme hnačky počas problémového obdobia.

Syndróm dráždivého čreva a jeho diagnostika

Pri diagnostike syndrómu dráždivého čreva môže na základe jeho príznakov veľmi ľahko dôjsť k omylu – môže sa považovať za iné ochorenie tráviaceho traktu. Preto táto diagnostika nie je jednoduchá a vyžaduje mnohé vyšetrenia.

Keď je podozrenie na symptóm dráždivého čreva, základné lekárske vyšetrenie nestačí. Okrem tohto vyšetrenia je nutné kolonoskopické a ultrazvukové vyšetrenie čriev hlavne preto, aby sa mohli vylúčiť ochorenia ostatných orgánov. Príznaky ochorenia na syndróm dráždivého čreva sa vo veľkej miere podobajú na ochorenie brušnej sliznice, zápalu hrubého čreva a rakoviny, preto je na stanovenie presnej diagnózy ultrazvukové a kolonoskopické vyšetrenie hrubého čreva bezpodmienečne nutné. Keď sa na základe vyšetrení vylúčia všetky ochorenia s podobnými príznakmi, vtedy je jednoznačné, že sa jedná o syndróm dráždivého čreva.

Syndróm dráždivého čreva a jeho liečba

Syndróm dráždivého čreva nie je porucha, ktorá by sa dala vyliečiť kratšou či dlhšou liečbou liekmi. Jediná možná cesta liečby je zmena životného štýlu.

Ochorenie na syndróm dráždivého čreva vyžaduje v záujme uzdravenia vyhýbať sa stresu alebo situáciám vyvolávajúcim stres, ktoré sú najčastejšími príčinami choroby. Nevyhnutný je pravidelný pohyb, ktorý zlepšuje funkcie čriev a normalizuje ich fungovanie.

Veľmi je dôležité, aby sme sa vzdali takých zlozvykov, ktoré počas vyprázdňovania stolice odvádzajú pozornosť, ako je napríklad čítanie na toalete. Podobnými zlozvykmi sú fajčenie, konzumácia kávy a alkoholu, ktoré sú pri ochorení na syndróm dráždivého čreva zakázané, lebo vo veľkej miere nepriaznivo ovplyvňujú už aj tak abnormálne fungovanie čriev.

Ak príznaky ochorenia na syndróm dráždivého čreva zosilnejú, črevné kŕče môžeme zmierniť pomocou teplých obkladov brucha. Pri zápche môže pomôcť pitie vlažnej vody. Syndróm dráždivého čreva spôsobuje striedanie hnačiek a zápchy.

Zmena stravovacích návykov

Symptómy ochorenia na syndróm dráždivého čreva a stravovacie návyky navzájom veľmi úzko súvisia, preto je potrebné zmeniť životný štýl aj čo sa týka stravovacích návykov.

Počas hnačky je nutné vylúčiť z jedálnička potraviny, ktoré majú preháňací účinok alebo spôsobujú nadúvanie. V prvom rade sú to strukoviny, sýtené nápoje, pekárenské výrobky z bielej múky a kysnuté cestá.

V prípade zápchy sa nedá robiť nič iné, než zvýšiť príjem vlákniny a príjem tekutín, čo podporuje správne fungovanie čriev a očistu steny čriev.

V prípade ochorenia na syndróm dráždivého čreva je nutné úplne vylúčiť z jedálnička niekoľko typov potravín. Tieto jedlá sú: sladkosti, zákusky a všetky potraviny, ktoré obsahujú veľa cukru. Je potrebné vyhýbať sa mliečnym výrobkom s vysokým obsahom tuku, červeným mäsám, ďalej káve, alkoholu a všetkým polotovarom, ktoré obsahujú veľké množstvo prídavných látok.

V prípade ochorenia na syndróm dráždivého čreva sa odporúča konzumácia probiotického jogurtu, veľa zeleniny a ovocia, ryby, hydiny a nelúpanej ryže.

Pri dodržaní hore uvedených pravidiel sa dá dosiahnuť výrazné zlepšenie príznakov a dokonca aj úplné vyzdravenie.

Zdroj:
Internetová stránka NaturalSwiss s.r.o súhlasila s použitím obsahu stránky.
http://www.bbc.co.uk/health/physical_health/conditions/ibs1.shtml

Clean Inside® program

Čo Vám poskytnú produkty Clean Inside® programu?

Clean Inside® kúra na očistu čriev obsahuje tri produkty pre úplnú, kompletnú očistu čriev, detoxikáciu, zachovanie zdravého, vitálneho organizmu:

Prvý produkt je Clean Inside®, ktorý je doplnkom vlákniny – tento produkt je zodpovedný za očistu čriev, a pomocou rastlinnej vlákniny, ktorá je jeho súčasťou, zabraňuje hromadeniu ďalších toxických usadenín. Program Clean Inside® je vytvorený na každodenné použitie: pretože očista čriev je postupný....