Méregtelenítés garanciával Természetes méregtelenítés Nem génmanipulált Svájci minőség

Zápcha

ZápchaZápcha je stav, keď k vyprázdneniu stolice dochádza príliš zriedka, inými slovami k vyprázdneniu dôjde po viac ako dvoch dňoch, a vyprázdňovanie je zdĺhavé a ťažkopádne, niekedy až bolestivé.

Môže sa stať, že zápcha je zapríčinená upchatím čriev, čo môže poukazovať na závažné príčiny, a komplikácie, ktoré zápcha prináša, môžu byť veľmi nebezpečné. Napriek tomu samotná zápcha málokoho prinúti obrátiť sa včas na lekára.

Zápcha je príznakom nejakej poruchy, ktorej príčiny treba objasniť, aby sa zápcha dala patrične liečiť. Symptomatická liečba zápchy zvyčajne nie je dostačujúca, napriek tomu mnoho ľudí rieši problém zápchy pomocou preháňadla a na lekára sa obracajú až vtedy, keď zápcha pretrváva, alebo sa už prejavili aj iné, vážnejšie problémy.

Musíme si uvedomovať, že zápcha zabraňuje odstraňovaniu toxických usadenín z tela, následkom čoho sa v organizme rozbehnú rôzne toxické procesy. V dôsledku toho potom následne vznikajú závažné komplikácie spôsobené zápchou.

Zápcha - dôvody vzniku a jej liečba

Zápcha môže vzniknúť z rôznych dôvodov, preto na zistenie konkrétnych príčin je potrebná neustála pozornosť a lekárske vyšetrenia. Po odhalení príčin sa zápcha lieči oveľa jednoduchšie.

Medzi príčiny vzniku zápchy patria mechanické alebo funkčné faktory. Zápcha môže vzniknúť nesprávnym stravovaním, rôznymi hormonálnymi poruchami, ďalej ako vedľajší účinok niektorých liekov, ale aj otravou ťažkými kovmi. Nakoľko zápcha môže vzniknúť v dôsledku rôznych anomálií, je potrebné zavčasu sa obrátiť na odborného lekára, ktorý stanoví diagnózu a začne s liečbou.

Ak sa i zápcha odstráni, či už je to klystírom, preháňadlom, alebo dokonca chirurgickým zákrokom, predsa len najdôležitejšie je, aby sme zmenili stravovacie návyky. V každom prípade totiž k vzniku tohto ochorenia prispieva nesprávny spôsob stravovania.

Existujú ale aj špeciálne prípady, keď vznik zápchy spôsobuje napríklad vek postihnutého pacienta - čo sú prípady detí. U detí sa často stáva, že odmietajú v prípade nutkania na stolicu prerušiť hru, preto stolicu zadržiavajú - čo potom samozrejme vedie k zápche. Ide o veľmi rozšírený detský zlozvyk, a je potrebné na to dávať pozor, lebo keď sa to stane zvykom, zápcha sa stane chronickou, čo následne môže viesť ku vzniku komplikovaných ochorení.

Nielen u detí je bežné, že zápcha vzniká následkom častého zadržiavania stimulácie na vyprázdnenie čriev alebo iného psychického faktoru. Aj u dospelých je bežné, že napr. toaletu na pracovisku nepovažujú za miesto vhodné na vyprázdnenie, preto stimuláciu na vyprázdňovanie stolice systematicky zadržiavajú. Najskôr to vedie k chronickej zápche, potom k zmenám v tráviacom procese a v konečnom dôsledku môže dôjsť k upchatiu čriev.

V ojedinelých prípadoch sa stáva, že zápcha je vyvolaná rakovinou hrubého čreva. Týka sa to hlavne starších ľudí, preto v ich prípade treba zápche venovať osobitú pozornosť.

Tak, ako každá iná anomália, aj zápcha je ochorenie, ktorému je jednoduchšie predchádzať, než neskôr liečiť následky. V mnohých prípadoch postačí zmena životného štýlu. To znamená zdravé stravovanie, stravu bohatú na vlákniny a pohyb. To je správna cesta k tomu, aby sme sa vzniku zápchy vyhli. V značnej miere má rozhodujúci význam aj množstvo vypitej tekutiny za deň.

Správnym riešením na prevenciu a liečbu zápchy je pravidelná očista čriev, vďaka čomu môžeme tomuto nepríjemnému stavu predísť.

Zdroj:
Internetová stránka magazín Životný-štýl súhlasila s použitím obsahu stránky.

Slim Tea®

Slim Tea® - Liečivý čaj na detoxikáciu a získanie pravidelnej stolice

Slim Tea® pre pravidelnú stolicu a detoxikáciu pomáha navrátiť normálnu funkciu čriev a umožňuje mať pravidelnú stolicu. Laxatívny účinok Slim Tea® pomáha črevám v procese detoxikácie. Má ukľudňujúci účinok na nervový systém, preto je vhodným nápojom pred spaním.